Skip to main content

Kalibracja koloru - Usuwanie zielonego szumu

Ten krok jest zazwyczaj przeze mnie zalecany, ale istnieją pewne przeciwwskazania zależnie od typu obiektu / użytego filtra. Nie zawsze warto usuwać zielony szum, bo wraz z nim możemy usunąć część pasma koloru zielonego który w przypadku fotografowania przy użyciu filtrów może zawierać detal dla siarki i/lub tlenu (np. w przypadku migracji do palety HOO). Także jeśli to co przed chwilą napisałem jest dla Was czarną magią, to lepiej po prostu usunąć zielonego kaszaka w iment ;) A jeśli nie, to zapraszam do tabeli:

Typ obiektu Czy usuwać zielony szum? Uwagi
Galaktyki Tak A po co tam komu zielony?
Czujnik kolorowy - Mgławice refleksyjne Tak Te obiekty odbijają tylko światło najczęściej z gwiazd. Jeśli widzisz tam jakiś zielony inny niż ten w szumie, to możliwe, że mucha upstrzyła na obiektyw ;)
Czujnik kolorowy - Mgławice emisyjne (bez filtra) Tak Daj se spokój z myśleniem o zielonym - fotografując bez filtra to i tak ten się dawno pogubił i zszedł na złą drogę, więc warto go usunąć :D
Czujnik kolorowy - Mgławice emisyjne (z filtrem siarki / tlenu) To zależy Jeśli na mgławicy nie widzisz wyraźnych zielonych partii niebędących szumem lub nie planujesz konwersji koloru poprzez pixel math (np. do którejś z palet) to możesz usunąć zielony szum. Natomiast jeśli zależy Ci na wydobyciu zielonego (SHO) lub podbiciu niebieskiego (HOO) lub planujesz konwersje do jeszcze innych palet, to z moich obserwacji wynika, że warto zostawić kaszaka.
Fotografia mono (filtry SHO) NIGDY Jeśli fotografujesz mono to głupio byłoby usuwać cokolwiek zielonego z kanału zielonego ;) Szum powinien być wtedy równomierny i pochodzić z trzech składowych.
Pozostałe To zależy... ...od przypadku - ale raczej można usunąć

Aby usunąć denerwujący zielony szum należy wybrać "Remove Green Noise" z menu "Image Processing". Osobiście polecam użyć poniższych (domyślnych) ustawień:

1-5-snr.jpg

Dlaczego w ogóle usuwamy zielony szum i dlaczego najpierw?

Zielonego "koloru" w zaszumionych partiach zazwyczaj jest więcej, a bierze się to z specyficznej budowy maski Bayera którą posiadają kolorowe matryce, a w której typowy układ pikseli 2x2 zawiera o jeden pixel zielony więcej, stąd taki naddatek najlepiej i najłatwiej usunąć. Po więcej wiedzy w tym temacie zapraszam do artykułu na stronie Optyczne.pl

Usuwamy zielony szum w pierwszej kolejności, ponieważ w surowym stacku balans kolorów po procesie debayeringu jest najbardziej wierny temu co faktycznie zarejestrowała matryca, a my się chcemy pewnej (ale oryginalnej) części szumu pozbyć.

A co z naszą Rozetą?

Jeśli chcesz możesz usunąć zielony szum i obrobić Rozetę bardziej klasycznie, ale zachęcam Cię do pominięcia tego kroku i wykonania części poradnika dotyczącej konwersji materiału do palety HOO który znajdziesz w późniejszym etapie dotyczącym stretchowania i pixel math. Rozeta to świetny obiekt na którym z powodzeniem można zastosować konwersję do palety HOO (jeśli fotografujemy z filtrem dualband) i wydobyć czaderski niebieski kolor tlenu!