Skip to main content

FWHM / HFD - trochę teorii

Te oba parametry w wielkim skrócie są szacunkiem średniego rozmiaru gwiazd na zdjęciu. My do kolejnego kroku, czyli dekonwolucji potrzebujemy chociaż mniej więcej znać rozmiar gwiazd wyrażony w FWHM.

FWHM vs HFD

Podczas gdy szerokość połówkowa (FWHM - Full Width At Half Minimum) mierzy nam rozmiar gwiazdy nie zwracając uwagi na rozłożenie jasności w jej środku (parametr ten może być akceptowalny a gwiazdy rozjechane), HFD dodatkowo uwzględnia w swoim szacunku krągłość gwiazdy i rozłożenie jasności od centrum (HFD - Half Flux Diameter). Druga z metod jest precyzyjniejsza i jest mniej podatna na negatywny wpływ seeingu czy też szumów.

Standard FWHM przyjął się bardziej w astrofotografii a akurat ASTAP podaje nam HFD, przy czym (o ironio!) ten drugi to specjalnie stworzony standard astronomię - no i jak żyć?! A no, zakładając, że nie zestackowaliśmy totalnego badziewia i wcześniej zrobiliśmy selekcję materiału, a nasze gwiazdy nie są przecinkami, to powiedzmy, że możemy sobie skonwertować takie HFD do FWHM.

Oczywiście należy pamiętać, że FWHM / HFD nie zależy jedynie od sprzętu, częstym ograniczeniem jest seeing atmosferyczny na który wpływa ruch powietrza w ziemskiej atmosferze. W praktyce ciężko zejść do wartości poniżej 2.

Linki dla dociekliwych

Wikipedia - Szerokość połówkowa

Wikipedia - Half flux diameter (brak wersji polskiej)