Skip to main content

Ekstrakcja tła ręczna - RBF (tylko jeśli AI da ciała)

Jeśli obrabiasz inny materiał i ekstrakcja tła wykonana przez AI wygląda źle (a rzadko się to zdarza) możesz spróbować zrobić ekstrakcję tła ręcznie poprzez metodę RBF (jest jeszcze kilka, ale skupię się na tej jednej).

Żmudne wyklikiwanie tła

Aby ręcznie uwydatnić nasz zapierający dech w piersiach obiekt trzeba w zakładce "Background Extraction" dla pola "Interpolation Method" wybrać "RBF". Poniżej skupię się na wytłumaczeniu tego sposobu - wszystkie inne kroki będą takie same jak dla AI.

Metoda RBF polega na niczym innym jak na ręcznym wyklikaniu maski tła poprzez umieszczanie kwadratów na naszym obrazie. Robimy to za pomocą prawego przycisku myszy, jeśli dany punkt chcemy usunąć musimy wcisnąć lewy przycisk gryzonia. Z pomocą może nam przyjść wstępne wygenerowanie siatki za pomocą opcji "Create Grid" a potem ręcznym jej dopicowaniu.

2-3-bge-rbf-before.jpg

2-4-bge-rbf-after.jpg

2-5-bge-rbf-after-points.jpg

Opis opcji

  1. Display Points - Pokazuje / chowa punkty tła
  2. Flooded Generation - Zamiast wyklikiwać pojedynczy punkt, po włączeniu tej opcji program będzie starał się dodatkowo zaznaczyć wszystkie podobne obszary.
  3. Points per row (generacja siatki) - Liczba punktów w poziomie generowanej siatki
  4. Grid Tolerance (generacja siatki) - Czułość algorytmu generującego siatkę - wyższa wartość to więcej punktów ale też więcej potencjalnych błędnych zaznaczeń.

Warto Wiedzieć

W przypadku metody RBF parametr "Smoothing" ma dużo większe znaczenie i trzeba go zazwyczaj dobierać indywidualnie by osiągnąć najlepszy efekt dla danego materiału - polecam zacząć od 0.5.

Rozeta to jest bardzo niewdzięczny obiekt do ręcznej ekstrakcji tła, także przypominam o konkursie z poprzedniej strony ;)