Skip to main content

Usuwanie zielonego szumu

UsuwanieKalibracja koloru - usuwanie zielonego szumu

Ten krok jest zazwyczaj przeze mnie zalecany, ale istnieją pewne przeciwskazania zależnie od typu obiektu / użytego filtra. Nie zawsze warto usuwać zielony szum, bo wraz z nim możemy usunąć część pasma koloru zielonego który w przypadku fotografowania przy użyciu filtrów może zawierać detal dla siarki i/lub tlenu (np. w przypadku migracji do palety HOO). Także jeśli to co przed chwilą napisałem jest dla Was czarną magią, to lepiej po prostu usunąć zielonego kaszaka w iment ;) A jeśli nie, to zapraszam do tabeli:

Typ obiektu Czy usuwać zielony szum? Uwagi
Galaktyki Tak A po co tam komu zielony?
Czujnik kolorowy - Mgławice refleksyjne Tak Te obiekty odbijają tylko światło najczęściej z gwiazd. Jeśli widzisz tam jakiś zielony, to możliwe, że mucha upstrzyła na obiektyw ;)
Czujnik kolorowy - Mgławice emisyjne (bez filtra) Tak Daj se spokój z myśleniem o zielonym - fotografując bez filtra to i tak ten się dawno pogubił i zszedł na złą drogę :D
Czujnik kolorowy - Mgławice emisyjne (z filtrem siarki / tlenu) To zależy Jeśli na mgławicy nie widzisz wyraźnych zielonych partii niebędących szumem lub nie planujesz konwersji koloru poprzez pixel math (np. do którejś z palet) to możesz usunąć zielony szum. Natomiast jeśli zależy Ci na wydobyciu zielonego (SHO) lub podbiciu niebieskiego (HOO) lub planujesz konwersje do jeszcze innych palet, to często gęsto warto zostawić kaszaka.
Fotografia mono (filtry SHO) NIGDY Jeśli fotografujesz mono to głupio byłoby usuwać cokolwiek zielonego z kanału zielonego ;) Szum powinien być wtedy równomierny i pochodzić z trzech składowych.
Pozostałe To zależy... ...od przypadku - ale raczej można usunąć ;)

Aby usunąć denerwujący zielony szum należy wybrać "Remove Green Noise" z menu "Image Processing". Osobiście polecam użyć poniższych (domyślnych) ustawień:

1-5-snr.jpg

Dlaczego w ogóle usuwamy zielony szum?

Zielonego "koloru" w zaszumionych partiach zazwyczaj jest więcej, a bierze się to z specyficznej budowy maski Bayera w której typowy układ zakrywający piksele w swoim kwadracie 2x2 zawiera o jeden więcej typu zielonego, stąd w uproszczeniu więcej zielonego które naddatek najlepiej usunąć. Po więcej wiedzy w tym temacie zapraszam do artykułu na stronie Optyczne.pl